Noc pełna atrakcji
W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą „Noc Muzeów” upłynęła pod znakiem wielu atrakcji. Ciekawe wykłady przeplatał pokaz średniowiecznej broni artyleryjskiej i koncerty. W pawilonie wystawienniczym zaprezentowali się laureaci konkursu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”, a także mundurowy zespół wokalno-instrumentalny „Patria”. Zwiedzający mogli też zobaczyć pokaz sztucznych ogni.
Przez sochaczewskie muzeum przewinęły się tego dnia setki zwiedzających. Od godziny 18:00 wszystkie wystawy stałe zostały udostępnione do nieodpłatnego zwiedzania. Specjalnie z okazji „Nocy Muzeów” w skansenie pojawiły się plenerowe dioramy historyczne, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 14 pułku Ułanów Jazłowieckich prezentowali umundurowanie z epoki. Tuż po 18.00 rozpoczął się pierwszy z serii wykładów. Jakub Wojewoda przybliżył zebranym zagadnienia związane z walczącą 80 lat temu w okolicach Sochaczewa 14 dywizją piechoty.
Ciekawym punktem nocy był przygotowany przez Daniela Janiaka koncert laureatów festiwalu piosenki patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Każda z zaprezentowanych kompozycji chwytała za serce, a najwyższą klasę zaprezentowała tegoroczna zdobywczyni grand prix festiwalu Marysia Stasiak.
Nie wyczerpało to jednak atrakcji muzycznych przygotowanych na ten wieczór. Około godziny 19:00 zaprezentował się mundurowy zespół wokalno-instrumentalny „Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza. Tak znane piosenki jak „Serce w plecaku” i „Pierwsza brygada” publiczność zaśpiewała razem z wykonawcami.
Radosław Jarosiński opowiadał o fotografii wojennej ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć, które wykonano we wrześniu 1939 roku na terenie naszego miasta. Prezentację przeplatał licznymi ciekawostkami. Zebrani mogli dowiedzieć się na przykład, czemu na niektórych zdjęciach polscy żołnierze wzięci do niewoli wykonują gest „heil Hitler” w stronę obiektywu, albo skąd wzięły się tak liczne ujęcia z płonącego miasta. Wykład zakończyła prezentacja przygotowanego przez członków grupy „Stary Sochaczew” krótkiego filmu pod tytułem „Sochaczew 1939”.
Kolejna prelekcja, przygotowana przez Jakuba Wojewodę, była swoistym podkreśleniem zasług jego ojca Macieja, który budował zbiory sochaczewskiego muzeum od podstaw. Pokazano m.in. zdjęcia dokumentujące metody badawcze stosowane przez tego kronikarza Bitwy nad Bzurą.
Swoje prezentacje przedstawili również archeolog Mariusz Samborski oraz historyk Michał Górny. Pierwszy wyczerpująco nakreślił metody archeologiczne, które dziś stosuje nasze muzeum zajmujące się także przeszłością ziemi sochaczewskiej sprzed wielu tysięcy lat. Druga prezentacja skupiła się na porównaniu uzbrojenia i umundurowania żołnierzy piechoty, polskich i niemieckich, którzy walczyli na naszym terenie we wrześniu 1939 roku.
Duże zainteresowanie wzbudzały również atrakcje przygotowane na terenie muzealnego skansenu. Było naprawdę głośno, gdyż Michał Górny zaprezentował uzbrojenie artyleryjskie z czasów średniowiecza. Spektakularne wystrzały budziły radość szczególnie wśród najmłodszych widzów. Przy okazji zgromadzeni usłyszeli wiele ciekawostek na temat rozwoju broni palnej w Europie.
Również w muzealnym skansenie, niedługo po zmroku, odbył się pokaz sztucznych ogni.
Kolejną odsłonę Nocy Muzeów w sochaczewskiej placówce można zaliczyć do udanych. Historia naszych terenów zaprezentowana została w przystępny, ciekawy, a chwilami spektakularny sposób, a wiedza, którą udało się przy tym przekazać zwiedzającym, jest nie do przecenienia.
A
A
A