przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
Uroczysta msza i występ chóru

Jednym z najważniejszych punktów miejskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja była uroczysta msza święta w kościele parafii św. Wawrzyńca połączona z koncertem Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Jeszcze przed jej rozpoczęciem, pod znajdującą się przy wejściu do świątyni figurą Chrystusa Zmartwychwstałego złożone zostały kwiaty.

 W wydarzeniu wzięła udział kompania reprezentacyjna 37. sochaczewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, poczty sztandarowe szkół i organizacji kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych naszego powiatu, a także samorządowcy, m.in Marek Fergiński, Dariusz Dobrowolski, Sylwester Kaczmarek, Tadeusz Głuchowski i Andrzej Kierzkowski.

Uroczystą mszę świętą koncelebrowali księża Piotr i Zbigniew Żądło. Proboszcz parafii św. Wawrzyńca, w przygotowanej na tę szczególną okoliczność homilii, podkreślał znaczenie ducha wiary w państwowości Polski i innych krajów europejskich, szczególną wagę przykładając do ostatnich wydarzeń we Francji.

Mszę uświetniły pieśni sakralne w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, który później wystąpił w świątyni z koncertem. Zaprezentował utwory polskich kompozytorów, głównie Stanisława Moniuszki, ze względu na przypadającą 5 maja dwusetną rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora i trwający w Polsce Rok Moniuszkowski. Ale pojawiły się również utwory kompozytorów bliskich jego czasom: Chopina, Kurpińskiego, Dobrzyńskiego czy Nowowiejskiego. Wśród pieśni przeważały te o tematyce religijnej, maryjnej. Nie zabrakło jednak akcentów patriotycznych i opracowań pieśni świeckich. Jako współczesny akcent chór zaprezentował premierowo dwa utwory, które powstały w ciągu ostatnich lat. Chór wystąpił pod dyrekcją Ewy Szałapskiej, przy akompaniamencie Katarzyny Orlińskiej. W wykonaniach solowych zaprezentowała się sopranistka Magdalena Szymańska.

Koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, która długimi oklaskami na stojąco domagała się bisu. Wykonawcom dziękował proboszcz Piotr Żądło oraz obecny na koncercie zastępca burmistrza Marek Fergiński. Podkreślił przy tym, że nie może się doczekać tego, co towarzystwo śpiewacze przygotuje w przyszłym roku, z okazji 20-lecia swego istnienia.

A A A
07.05.2019
godz.10:38
 
kontakt