przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
O konstytucji i nie tylko

W piątek trzeciego maja od godzin przedpołudniowych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą trwał cykl zajęć i pokazów pod hasłem „Konstytucja 3 Maja dla najmłodszych”. Udział wzięły w nich całe rodziny, które, m. in., dzięki multimediom i wspólnym warsztatom, przekonały się, że o historii można mówić w sposób pasjonujący.

Najpierw odbyła się prezentacja filmów animowanych z cyklu „Historia Polski dla dzieci”. Było to  siedem animacji dotyczących historii Polski, które muzeum otrzymało od krakowskiej Fundacji Budzenie Pasji. To jedyny w Polsce tego typu projekt adresowany do najmłodszych odbiorców od 6 do 10 roku życia. Autorem cyklu jest Maciej Sikorski, który kierował się doświadczeniami ze swoimi dziećmi. Do tej pory powstało dziesięć odcinków animacji: Mieszko I (powstanie państwa polskiego), Bolesław Krzywousty (rozbicie dzielnicowe), Bitwa pod Grunwaldem, Hołd Szujskich, Bitwa pod Wiedniem, Schyłek I RP (w tym powstanie kościuszkowskie), Polska w okresie rozbiorów (okres napoleoński oraz powstania), I wojna światowa i wojna z bolszewikami (Bitwa Warszawska), II wojna światowa, czasy powojenne (żołnierze wyklęci, okres komunizmu, powstawanie Solidarności). W każdym z nich za pomocą wielu środków najmłodsi aktywnie poznają historię Polski. Filmy są wyjątkowe - powstały z rysunków dzieci, które przedstawiły na nich własną interpretację dziejów naszego kraju. Najmłodsi odpowiadali również za dubbing.  MZSiPBnB współpracowało z fundacją pierwszy raz, choć sukces piątkowej imprezy pokazuje, że warto powtarzać takie wydarzenia.

Po projekcji zwiedzano wystawę stałą, po której oprowadzał kustosz Jakub Wojewoda. Mali goście z opiekunami zobaczyć mogli mundury, broń i inne wyposażenie żołnierzy walczących na frontach I i II wojny światowej. Ciekawe były również  „Patriotyczne zajęcia plastyczne dla dzieci”, które obejmowały m. in.  kolorowanki, malowanie farbami, lepienie z ciastoliny. Po ich zakończeniu  kolejny raz można było zobaczyć cykl „Historia Polski dla dzieci”. (ap)

A A A
07.05.2019
godz.10:35
 
kontakt