W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego obchodów 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Ustalono wstępny harmonogram wydarzeń, jakie będą miały miejsce do końca tego roku. Znajdą się wśród nich m.in. koncert Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, rekonstrukcje walk, wystawy, premiery kilku wydawnictw książkowych.
Szefem komitetu został Maciej Małecki. Prócz posła ziemi sochaczewskiej w jego skład weszli m.in. samorządowcy z miasta i powiatu, przedstawiciele policji, straży, wojska, dyrektorzy placówek kultury, reprezentanci lokalnych mediów.
- Mamy piękne doświadczenia z ubiegłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy też spotkaliśmy się na początku roku, by opracować plan świętowania, ale taki, który zachęci do udziału dzieci, rodziców, seniorów, różne środowiska. I to się udało. Odwiedziłem w minionym roku wiele samorządów w Polsce i trudno mi wskazać choć jeden, który przygotował i przeprowadził obchody tak dobrze jak Sochaczew – mówił Maciej Małecki.
Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, przedstawiła wstępny plan obchodów wskazujący kilka głównych dat. To 1 sierpnia, dzień wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym brali udział m.in. żołnierze z batalionu „Skowronek”, 7 września, gdy rozpoczęła się Bitwa nad Bzurą, a także 22 września, czyli data rozstrzelania w Boryszewie 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Większość imprez odbywa się właśnie wokół tych dat.
Plan obchodów jest bardzo bogaty, a składają się na niego nie tylko warsztaty historyczne, rekonstrukcje, rajdy, koncerty, uroczystości patriotyczne, wystawy plenerowe, lekcje muzealne, ale też duże widowiska. Na pewno znaczącymi wydarzeniami artystycznymi będą - zapowiadany na wrzesień koncert Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, listopadowy koncert orkiestry kameralnej Camerata Mazovia oparty na dziele S. Moniuszki „Straszny dwór”, rekonstrukcja walk o Sochaczew z września 1939 roku oraz projekcja niemego filmu z 1928 roku pt. „Pan Tadeusz”, z muzyką na żywo w wykonaniu Cameraty Mazovii.
W 2019 roku do każdego ucznia w Sochaczewie ma trafić książka „Sochaczew – obronić miasto”, opisująca w przystępny sposób najważniejsze epizody z Bitwy nad Bzurą i trwającą kilka dni obronę naszego miasta przed niemiecką armią. Wydawnictwo przypomni, kim był major Feliks Kozubowski i w uznaniu jakich zasług równo dziesięć lat temu został mu pośmiertnie nadany tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa. Muzeum chce wydać książkę o cmentarzach żołnierzy Wojska Polskiego na ziemi sochaczewskiej oraz II tom z serii opracowań, relacji i dokumentów o Bitwie nad Bzurą.
- Program obchodów już liczy kilkadziesiąt pozycji, a przecież do wspominania bohaterów Powstania Warszawskiego i Bitwy nad Bzurą włączą się szkoły, organizacje pozarządowe, placówki pomocy społecznej, placówki powiatowe. To na razie wstępny plan, który będzie rozwijany o nowe elementy – mówi burmistrz Piotr Osiecki.
Właśnie dlatego ratusz planuje m.in. uruchomienie specjalnego portalu, gdzie każdy znajdzie program obchodów, zaproszenia na kolejne wydarzenia, relacje z już odbytych imprez, koncertów czy promocji okolicznościowych wydawnictw.
Komitet Organizacyjny obchodów 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
- Maciej Małecki - poseł na Sejm RP
- Jolanta Gonta - starosta powiatu Sochaczewskiego
- Tadeusz Głuchowski - wicestarosta powiatu sochaczewskiego
- Sylwester Kaczmarek - Przewodniczący Rady Miejskiej
- Andrzej Kierzkowski - Przewodniczący Rady Powiatu
- płk dypl. Andrzej Dąbrowski - Dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP
- Marek Fergiński - zastępca Burmistrza Miasta
- Dariusz Dobrowolski - zastępca Burmistrza Miasta
- Maciej Wojewoda - Honorowy Obywatel Miasta Sochaczew
- Paweł Rozdżestwieński – dyr. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
- Jakub Wojewoda - Prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II bat. 18 pp
- insp. Michał Safjański - Komendant Powiatowy Policji
- st. brygadier Piotr Piątkowski- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
- Krzysztof Wasilewski- Komendant Hufca ZHP
- Artur Komorowski – dyr. Sochaczewskiego Centrum Kultury
- Barbara Bronicz – dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Paweł Krasucki - dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej
- Joanna Niewiadomska – Kocik - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
- Agata Kalińska - naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych
- Danuta Szewczyk – Kozłowska dyr. Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego - Daniel Wachowski - redaktor Naczelny „Ziemi Sochaczewskiej”
- Paweł Skumiał - prezes „Radia Sochaczew”
- Jerzy Szostak Redaktor Naczelny „Ekspress Sochaczewski”
- ks. Piotr Krzyszkowski - dyrektor Radia Victoria
- o. Damian Karczmar - dyrektor Radia Niepokalanów