Promocja nowej książki wydanej przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą „Bzura 1914-15” zgromadziła młodzież z sochaczewskich szkół, która miała okazję poznać mnóstwo interesujących faktów dotyczących wydarzeń historycznych, które odcisnęły piętno na naszym mieście. Podsumowano też projekt „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15. Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych z okresu I wojny światowej”.
Autorami książki są Jacek Furmańczyk, Mariusz Samborski, Jakub Wojewoda oraz Michał Górny. Przez półtora roku pracownicy sochaczewskiego muzeum badali pozostałości pierwszowojennego frontu. Udało się w ten sposób zewidencjonować aż 116 stanowisk, co oczywiście nie wyczerpuje jeszcze tematu, ale pozwala znacznie poszerzyć wiedzę na temat walk podczas Bitwy nad Bzurą. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania zdjęć satelitarnych, metod lotniczego skaningu laserowego oraz oczywiście wizyt w archiwach. Jak mówił Mariusz Samborski, archeolog z MZSiPnB, na terenie powiatu udało się zlokalizować m. in. dawne umocnienia, linie obronne, składnice amunicji, schrony bojowe i mieszkalne, a nawet tak szczegółowe elementy, jak stanowiska karabinów maszynowych.
- Podkreślić należy że badane tereny były często bardzo niedostępne, obejmowały chociażby rejony podmokłe i bagniste. Nie do wszystkich można się swobodnie dostać, ale cześć z nich udało nam się włączyć w trasę VII Rajdu Pieszego Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką – powiedział.
Z kolei Michał Górny zaprezentował próbkę uzbrojenia z okresu I wojny światowej znajdującą się zbiorach naszego muzeum. Pokazując poszczególne militaria omówił ich zastosowanie, mocne oraz słabe punkty, a także odniósł się do postępu technologicznego dotyczącego wojskowego wyposażenia.
Jakub Wojewoda przypomniał wydarzenia z ubiegłego roku, kiedy to w Żukowie odnaleziono ciało żołnierza z okresu I wojny.
- Na szczątki natrafiono po 104 latach i jest to dobry przykład na to, że w sprawie historii walk w naszym rejonie nadal jest wiele do powiedzenia. Ponieważ przy szkielecie znajdowały się rzeczy osobiste, w tym charakterystyczny wycinek z gazety ze zdjęciem, niewykluczone, że kiedyś uda nam się zidentyfikować tę osobę – mówił.
Po prezentacji zaproszeni goście zwiedzili wystawę powstałą w efekcie projektu.
„Bzura 1914-15” jest publikacja bezpłatną, dedykowaną szkołom i lokalnym instytucjom. Trafi ona do muzeum 18 marca. Tego samego dnia odbędzie się poświęcone badaniom i publikacji spotkanie studyjne skierowane do nauczycieli, dyrektorów szkół i bibliotekarzy. Wcześniej z pozycją można się w najbliższych dniach nieodpłatnie zapoznać w internecie. Jest ona dostępna na stronie academia.edu na profilu Mariusza Samborskiego (wcześniej należy założyć własny profil).
Agnieszka Poryszewska