przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
Preludium obchodów

W przededniu 11 listopada, w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaplanowano kilka wydarzeń, stanowiących preludium do jubileuszowych obchodów. O godz. 14:00 otwarto wystawy „Czerwonym tramwajem do przystanku niepodległość” oraz „Legiony Polskie”. Swoje najnowsze wydawnictwo promował Bogusław Kwiatkowski.

Było to pierwsze po niedawnym remoncie spotkanie w sochaczewskim muzeum. Zebranych powitali burmistrz Piotr Osiecki i dyrektor placówki Paweł Rozdżestwieński.  Obydwaj podkreślali, że jest to doskonała okazja do wprowadzenia do mających nastąpić kolejnego dnia uroczystości.

Wystawa „Legiony Polskie” powstała przy współpracy muzeum z Komendą Powiatową Policji. Przygotowano kilka gablot, dokumentujących działania niepodległościowe, zawierających na przykład pamiątkowe karty, dokumenty czy gazety. Ekspozycję przybliżył komendant Michał Safjański, prywatnie pasjonat historii. Z kolei wystawa „Czerwonym tramwajem do przystanku niepodległość” to dzieło Piotra Wdowiaka, byłego konsula RP na Litwie. W sobotę można było również wysłuchać jego wykładu „Dziedzictwo ideowe Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Jak mówił, choć z wykształcenia jest rusycystą, to możliwość pracy na Litwie i kontaktu ze świadkami historii oraz ich potomkami, jednoznacznie ukierunkowały jego zainteresowania. Zajął się badaniem dramatycznych losów Polaków na tle splatanej historii Polski i Litwy. Rody Piłsudskich, Narutowiczów czy Miłoszów to tylko kilka przykładów. Wielka polityka  i zmiany granic dzieliły ludzi i kształtowały ich poglądy. Konsul przypomniał m. in. losy braci Józefa i Bolesława Piłsudskich. Bolesław, znany etnograf, rozgoryczony życiem, zmarł przedwcześnie w Paryżu. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Piotr Wdowiak, uzupełniając swój wykład prezentacją multimedialną, zabrał zebranych w podróż przez ówczesną Europę, nie koncentrując się jedynie na marszałku Piłsudskim, ale pokazując w szerokim kontekście ludzi, miejsca i wydarzenia, które złożyły się na rzeczywistość ówcześnie żyjących.

Po wykładzie odbyła się promocja książki „Kalendarium Sochaczewa 1918-1939” autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego. Została ona przygotowana specjalnie z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Równolegle swoje rzeźby i obrazy zaprezentowali również Bartłomiej Kurzeja oraz Marcin Hugo-Bader.

A A A
13.11.2018
godz.10:58
 
kontakt