Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Poniedziałek, 15 lipca 2024
Imieniny: Henryk, Włodzimierz, Brunon
słonecznie
24°C

Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem

Ocena 0/5

Publikujemy przemówienie burmistrza Piotra Osieckiego, wygłoszone 11 listopada, z okazji odsłoniecia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Wolnej Polski i wolnego Sochaczewa nie dostaliśmy w prezencie. Wolność tę wymodliły i wywalczyły pokolenia polskich patriotów. Za nami kilkadziesiąt wydarzeń patriotycznych poprzedzających dzisiejsze obchody. Wszystkie one miały wspólny mianownik: upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Oddaliśmy hołd tym, którzy tworzyli zręby państwa polskiego. Nie zapomnieliśmy o tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny i naszego miasta  oraz tych, którzy dwukrotnie podnosili nasze miasto z ruin. Jesteśmy dumni z dokonań naszych poprzedników i z podziwem patrzymy na ich bohaterstwo, niezłomność i oddanie miastu. Zwieńczeniem obchodów 11 listopada jest odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego. Ma ono symboliczny wymiar. Nie byłoby to możliwe bez przychylności spadkobierców prof. Laszczki i społeczności gminy Dobre, gdzie mieści się muzeum poświęcone profesorowi. Popiersie wykonane przez rzeźbiarza Mariusza Wasilewskiego dokładnie odzwierciedla oryginał. W ten sposób symbolicznie nasz pierwszy honorowy obywatel wraca do miasta. Miejsce usytuowania postumentu jest również nieprzypadkowe. Jest to fronton budynku komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Odzwierciedla ono szacunek jakim darzą strażaków mieszkańcy Sochaczewa. Jest to też wyraz wdzięczności mieszkańców dla ich poprzedników, którzy sto lat temu rozbrajali okupantów i wywiesili po raz pierwszy po 123 latach niewoli naszą flagę. Niech Marszałek zawsze będzie dla nas wzorem i patronuje naszym przyszłym dokonaniom. Pamiętajmy, że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem. Staje się tylko zbiorem ludzi zajmujących dane terytorium.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.