przejdź do Sochaczew.pl
Wspomnienie wielkiej wojny

Za nami ósmy piknik historyczny z cyklu "VII Wieków Historii". Odbywające się 14 października wydarzenie, z uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, zostało poświęcone pierwszej wojnie światowej.

Organizatorem pikniku jest od lat kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Jakub Wojewoda. Wśród przybyłych gości spotkaliśmy starostę Jolantę Gontę, burmistrza Piotra Osieckiego, jego zastępcę Dariusza Dobrowolskiego.

Od początku pikniku na polach czerwonkowskich nie brakowało atrakcji. Był m.in. stylizowany na początek XX w. lazaret, czy punkt graniczny. Na "polu bitwy" przez cały czas trwania imprezy prezentowały się grupy rekonstrukcyjne, wśród których, dzięki uczestnictwu grupy East Riders, mogliśmy podziwiać szarże kawalerii. Szczególnie duże wrażenie robiły pokazy zręczności jeździeckiej. Swoje eksponaty zaprezentowało także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. 

Kulminacją niedzielnego wydarzenia była rekonstrukcja potyczek, które miały miejsce w okolicach naszego miasta podczas I wojny światowej. Na tę część zaprosił gości burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, który podkreślił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach nadal mających w pewien sposób wpływ na nasze miasto.

Podczas rekonstrukcji nie zabrakło widowiskowych pokazów pirotechnicznych, prezentacji walki na dystans i w zwarciu, czy też szarży kawaleryjskiej. Całość została okraszona komentarzem dyrektora sochaczewskiego muzeum Pawła Rozdżestwieńskiego. 

Na zakończenie, po tradycyjnej defiladzie grup rekonstrukcyjnych, oddana została salwa honorowa, by uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bardzo pozytywnym akcentem tego dnia była też zorganizowana przez sochaczewskie ZHP zbiórka na rehabilitację poszkodowanego w wypadku Pawła. Harcerze uzbierali do puszek prawie 1600 zł. (seb)

 

A A A
19.10.2018
godz.12:38
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość