przejdź do Sochaczew.pl
Brygada świętowała

Na placu Kościuszki kolejny raz odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Wzięli w niej udział przyjaciele jednostki, przedstawiciele samorządu i mieszkańcy.

Uroczystości poprzedziła msza w kościele pw. św. Wawrzyńca. Wydarzenie uświetniły poczty sztandarowe oddziałów specjalnych Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawy, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także poczty jednostek wojskowych obrony powietrznej. Kompanii honorowej towarzyszyła orkiestra wojskowa z Radomia. Warto zaznaczyć, że kolejny raz stawili się dowódcy brygady i dywizji obecnie w stanie spoczynku. Niezmiennie wojskowe uroczystości spotkały się z zainteresowaniem sochaczewian, którzy licznie stawili się na placu. Władze samorządowe reprezentowali m. in.: burmistrz Piotr Osiecki, starosta Jolanta Gonta, wiceprezydent Żyrardowa Lucjan Chrzanowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Żyrardowie Marcin Rosiński.

Jak mówił generał brygady Stefan Mordacz, dla jego żołnierzy ciągle żywe są tradycje jednostek artylerii przeciwlotniczej z okresu II Rzeczypospolitej: Baterii Dział Zenitowych Automobilnych Armii gen. Józefa Hallera. Nawiązał również do przypadającej niebawem setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zaznaczył jak wiele zadań stoi przez brygadą. Jak mówił, obecne wymagania co do sił zbrojnych sprawiają, że konieczne są wielodniowe ćwiczenia i stałe doskonalenie swoich umiejętności. Ponieważ za kilka lat do naszego powiatu trafić ma nowoczesny sprzęt rakietowy, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Dotyczy ono zarówno sfery logistycznej, rozbudowy jednostki, jak i kolejnych szkoleń. Te odbywają się już na trenie USA. Kontrakt zbrojeniowy opiewa jak do tej pory na pięć miliardów dolarów.

Burmistrz Piotr Osiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, to jak wielki szacunek do munduru przejawiają mieszkańcy Sochaczewa. Przypomniał wali I wojny światowej, odrodzenie Państwa Polskiego, wrzesień 1939 roku – kluczowe wydarzenia pierwszej połowy XX wieku bez których nasz kraj nie mógłby znaleźć się na obecnym etapie.

– Zaangażowanie i profesjonalizm są od dekad symbolem munduru polskiego żołnierza – powiedział.

W sposób szczególny podziękował też za rolę jaką wojsko polskie odegrało w historii naszego miasta. 

Z okazji sformowania 74 rocznicy związku taktycznego, dowódca brygady wydał rozkaz wykonania salutu armatniego. Wydarzenie zakończyło wykonanie pieśni reprezentacyjnej wojska polskiego oraz defilada. (ap)

 

A A A
19.10.2018
godz.09:44
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość