przejdź do Sochaczew.pl
Bez nudy o historii

Prawie trzystu harcerzy i pięćdziesięciu zuchów wzięło udział w 48. Mazowieckim Rajdzie Szlakami Walk nad Bzurą, którego organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew. Harcerze rozpoczęli swoją wędrówkę 28 września wieczorem, do domów powrócili w niedzielę 30 września.
W tym roku towarzyszył im burmistrz Piotr Osiecki, który odwiedził każdy punkt na trasie harcerskiej wędrówki. Obejrzał też przygotowane w ramach zadań przedrajdowych filmy stylizowane na archiwalne dokumenty opowiadające o kampanii wrześniowej oraz plakaty upamiętniające rocznicę stulecia ZHP i stulecia odzyskania niepodległości.  - Nasz rajd ma długoletnią tradycję, jest organizowany już po raz 48 - mówi harcmistrz Krzysztof Wasilewski, komendant sochaczewskiego hufca. - Dla jego uczestników przygotowaliśmy dwie trasy: harcerską i zuchową. Na każdej z nich przewidzianych było kilka punktów z przeróżnymi zadaniami nawiązującymi do wydarzeń historycznej Bitwy nad Bzurą, a także mających na celu przybliżenie realiów i epizodów, które rozgrywały się podczas II wojny światowej. Taka forma lepiej oddaje ducha tego okresu, zadania stają się dzięki temu ciekawsze, a nauka historii nie jest nudna - dodaje.
Blisko 16 kilometrowa marszruta wiodąca śladami II wojny światowej - trasami, którymi 79 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze” - pozwala młodym ludziom przybliżyć miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami pamięci. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich a także działań polskich żołnierzy, ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków, szyfrowania czy przeprawy przez rzekę. Jednocześnie, dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii, mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. 
Śladami tych wydarzeń przemierzały również zuchy, które, rozwiązując ciekawe zadania, poznawały historię najważniejszej i najkrwawszej bitwy podczas kampanii wrześniowej. Dla zuchów przygotowano też wiele niespodzianek, m.in. przejazd koleją wąskotorową, malowanie twarzy w barwy maskujące, tropienie zamaskowanych żołnierzy, czy poszukiwanie zaginionych podczas wojny sztandarów.
Główna część imprezy skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. W tym szczególnym miejscu pięciu harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych (m.in. burmistrz Osiecki, starosta Jolanta Gonta, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek) oraz mieszkańcy gminy Brochów i Młodzieszyn.
Finałem rajdowych zmagań był niedzielny apel, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole. W tym roku pierwsze miejsce zajęła 15 Drużyna Harcerska (działająca przy Szkole Podstawowej w Żukowie), drugie – 17 Drużyna Harcerska (SP w Śladowie), a trzecie – 22 Drużyna Harcerska z Brochowa. Ponadto wyróżnienie otrzymała 18 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pasja”.  Za wspólne odkrywanie historii i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowa Gromada”, 5 Gromady Zuchowej „Leśne Gawełki”, 202 Wodnej Gromady Zuchowej „Cała Naprzód” oraz 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije”.
Jak co roku rajd zakończył się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy września w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.
Od czterech lat imprezę przygotowuje działający przy sochaczewskim hufcu Krąg Starszyzny Harcerskiej przy wsparciu dyrekcji i kadry Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieści się baza rajdu, a także gminy i miasta Sochaczew, gmin Brochów i Młodzieszyn oraz samorządu województwa mazowieckiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również myśliwi z Koła Łowieckiego „Grunwald” oraz przyjaciele grupy Trolle ASG Team.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Anna Wasilewska

Fot. Maciej Wasilewski

A A A
09.10.2018
godz.11:25
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość