przejdź do Sochaczew.pl
Dla młodych o niepodległej

"Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie" to niezwykłe wydarzenie, w którym udział wzięło kilkuset uczniów sochaczewskich szkół, przedstawiciele placówek oświatowych i samorządowcy. Stanowiło ono happening, rekonstrukcję historyczną oraz spektakl historyczny w jednym. W jego trakcie przypomniano wizytę wybitnego pianisty i kompozytora, który odwiedził Sochaczew równo sto lat temu.

W roku 1918 Ignacy Paderewski gościł w naszym mieście. Historycy nie są zgodni co do tego, jak dokładnie wyglądała jego wizyta, co nie zmienia faktu, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są doskonałą okazją, by uhonorować tę wielką postać.

Na 8 października zaplanowano wydarzenie skierowane do uczniów sochaczewskich szkół. Przygotowania do niego były bardzo czasochłonne, a włączyli się w nie przedstawiciele ratusza, Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina, Sochaczewskiego Centrum Kultury, Muzeum Kolei Wąskotorowej. 
- Chcieliśmy w tej atrakcyjnej formie przybliżyć młodym ludziom rolę tego wybitnego artysty i polityka w przełomowym dla kraju okresie - mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska - Kocik.

"Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie" rozpoczęło się przejazdem zabytkowym pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków. W tracie przejazdu odtwórca roli pierwszego premiera II RP, Piotr Milczarek z SCK oraz młodzież z sochaczewskiego "Chopina" zachęcali gości do wspólnego śpiewania. Z tej okazji wydano specjalne śpiewniki patriotyczne. W Chodakowie podróżnych powitała sochaczewska orkiestra dęta pod batutą Justyny Piątkowskiej-Duraj, uczniowie tamtejszych szkół oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zebrani przeszli uroczystym pochodem do Sochaczewskiego Centrum Kultury. Tam odbył się interaktywny spektakl, którego przygotowaniem zajęli się nauczyciele pracujący w LO im. F. Chopina - Bogusława i Jacek Górniccy. Wzbogacono go o oryginalne nagrania filmowe z udziałem bohatera inscenizacji. Spektakl był pełen ciekawostek, anegdot oraz fragmentów emocjonalnych wystąpień Paderewskiego. Na uwagę zasługuje staranność i dopracowanie tego przedsięwzięcia. Wszystko – od tekstów, przez scenografię i kostiumy, aż po ruch sceniczny, doprowadzone zostało do perfekcji. Goście zwiedzać mogli również wystawę dedykowaną artyście.

Do tego tematu szerzej wrócimy na portalu sochaczew.pl i w następnym wydaniu „ZS”. Przy okazji przypominamy, że przedstawienie będzie można obejrzeć raz jeszcze, w środę 10 października, w ramach "Sochaczewskich Spotkań z Chopinem" w hotelu Chopin. Sala balowa, godz. 19:00, wstęp wolny. (ap)

A A A
09.10.2018
godz.09:46
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość